Jak zrobić etniczną bransoletkę z makramy?
21:53
Makrama, czyli plecionka, wykonana z nici, sznurków, wiązanych w supły, jest prosta w wykonaniu i może dać nam niesamowite efekty, jeżeli użyjemy swojej wyobraźni! Chciałabym Wam pokazać, jak można samemu w łatwy sposób wykonać plecioną, etniczną bransoletkę.
Makramy można tworzyć, zaplatając supełki na setki sposobów. Zanim zaczniemy robić bransoletkę zobaczcie, jak zrobić prosty splot makramowy.
Potrzebne nam są 4 sznurki. Idealnie nadają się do tego sznurki bawełniane, woskowane. Im grubsze, tym większy splot (i mniej roboty;P). Dwa posłużą nam jako "baza" (czarne), to na nich będziemy tworzyć splot, dobierając na zmianę sznurek lewy i prawy. Specjalnie wprowadziłam dwa kolory sznureczków (czerwony i niebieski), aby było wyraźniej widać, jak je zaplatać. Najpierw bierzemy lewy sznureczek, przeplatamy go POD spodem tych czarnych i kierujemy do góry, następnie prawy prowadzimy NAD czarnymi i przez środek czerwonego. I na odwrót z drugiej strony: lewy górą, a prawy bierzemy pod spód. I na zmianę: lewy dołem i prawy górą, lewy górą i prawy dołem. i jeszcze raz i jeszcze raz... Po opisie może to się wydawać trudne, ale wystarczy, że ułożycie sznurki według zdjęć i szybko zrozumiecie o co chodzi.



Jeśli chcecie wykorzystać kolorowe sznurki, aby uzyskać taki efekt kolorystyczny, to pamiętajcie, że ten sznurek, który ma tworzyć boki przeplatamy zawsze pod spodem. To wiązanie przypomina trochę to najzwyklejsze, jakie stosujemy najczęściej w ciągu dnia, np. sznurując buty.
Czas na bransoletkę!


Materiały jakich potrzebowałam: 2 sznurki bawełniane: czarny (0,8mm grubości - tutaj lepiej zastosować cieńszy - będzie łatwiej nawlekać koraliki, ok. 100 cm) i bordowy (1mm grubości, 120 cm), i koraliki (u mnie: po dwa drewniane i ceramiczny walec).


Czarny sznurek "bazowy" złóżmy na pół. Warto go sobie gdzieś przymocować, przykleić taśmą, aby był napięty - będzie nam wygodniej. Ok. 10 cm od końca zawiążmy bordowy sznurek, tak aby jego końce miały jednakową długość. I jedziemy: lewy dołem - prawy górą, lewy górą, prawy dołem... i mamy 2 supełki.


...i 10 supełków ... i 20:) Po 24 supełkach nawlekłam koralik. Supełkujemy dalej bez zmian.


Po 4 supełkach mamy kolejny koralik, znowu 4 supełki i kolejny, dominujący koralik - serce naszej bransoletki :) I supełkujemy dalej, tworząc lustrzane odbicie.


I jeszcze jedno: ważne jest, aby nie pogubić rytmu, ale nie martwcie się: jeśli się pomylicie splot zacznie się dziwnie wykręcać i od razu się zorientujecie, że coś jest nie tak. Kiedy Wasza bransoletka osiągnie pożądaną długość końce bordowych sznurków zwiążcie w supełek (taki zwykły dla odmiany:D). Ja zawsze daję na supełek jeszcze kroplę transparentnego kleju (polecam niezawodny klej MAGIC), aby mieć pewność, że sznurek się nie rozwiąże.
Przytnijmy też sznurki bazowe, tak aby miały po 8 cm z obu stron i zawiążmy supełki na ich końcach. Złóżmy je razem na przemian.
Osobnym kawałkiem sznurka (idealnie nadają się do tego resztki) owińmy (raz albo dwa razy) zakończenia bransoletek. Zwiążmy go dwa razy tworząc zwykły supełek i mocno zaciśnijmy. Można napuścić kroplę kleju transparentnego, aby mieć pewność, że supeł się nie rozwiąże.
Dzięki temu zabiegowi końce będzie można regulować.
Dokładnie wygląda to tak:


Przytnijmy odstające końcówki i... gotowe!

Mam nadzieję, że opisy są zrozumiałe. Jeśli macie trudności - piszcie śmiało!
Powodzenia!
Joanka Z.
79 komentarze
Nie mamy trudności, rozumiemy wszystko :) Co najlepsze tutorialem zainteresował się Ślubny i się odgraża, że będzie produkował :) Jak coś zrobi to się pochwali, ale niewątpliwie będziesz powodem jego rękodzielniczych poczynań.
OdpowiedzUsuńOooooo przyda się, przyda :)
OdpowiedzUsuńCzy takie sznurki można w pasmanterii kupić? :)
OdpowiedzUsuńBardzo czytelna instrukcja. Z całą pewnością będzie źródłem wielu inspiracji, które zaowocują nowymi wytworami;) Ja już mam gdzieś w głowie pomysł na swoją realizację z wykorzystaniem tych splotów, oby tylko znalazł się na to czas:)
OdpowiedzUsuńBardzo czytelnie i jasno, nic tylko usiąść i spróbować :)
OdpowiedzUsuńNie wiem, czy ma resztki sznurka, ale poszperam i sobie skręcę :D się zachęciłam, aż podskakuję na krześle!
OdpowiedzUsuńDroga Joasiu!
OdpowiedzUsuńJako osobnik decydujący właśnie o przyszłym życiu zawodowym i poważnie rozważający kierunek, którego jesteś studentką, pragnę zapytać: czy masz konkretne plany, jeśli chodzi o pracę po studiach? Wiesz dokładne jaką posadę chciałabyś objąć? Wybierając jestem zmuszona patrzeć też na to, co będzie po studiach. Internet sugeruje pracę w muzeum, ale to z pewnością nie jedyna możliwość, dlatego pytam, bo chyba masz najbardziej aktualne i najprawdziwsze informacje (albo coś, co w moim przypadku byłoby strzałem w dziesiątkę, a ja o tym nie pomyślałam)
Pozdrawiam!
Zwykły Człowiek
Dziękuję za wszystkie komentarze:)! Cieszę się, że dałam Wam entuzjazmu do działania:)
OdpowiedzUsuńIntensywnie Kreatywna - WOW! No to czekamy na efekty męskiej pracy!:D
Marta - Szczerze mówiąc nie wiem. Ja kupowałam zawsze w sklepach internetowych albo sklepach z akcesoriami do wyrobu biżuterii, ale myślę, że mulina, dostępna w każdej pasmanterii w milionach kolorów, też będzie dobra:)
Zwykły Człowiek - Myślę, że to nie są tematy do omawiania na forum - napisz proszę maila (losiuizygar@wp.pl) to przedstawię Ci mój punkt widzenia:)
Chciałam pochwalić się, że wyplotam dwie bransoletki - jedną już przytulił Kris - ale jak zobaczyłam Twoje prace plastyczne z najnowszego wpisu, to mi się zachciało wejść do mysiej dziury i nie wyłazić do wiosny...
OdpowiedzUsuńach!
o jak ładnie pokazane:) próbowałam już makramy ale ciągle coś źle plotłam teraz powinno się udac dzięki Tobie:) pozdrawiam i będę tu zaglądać:)
OdpowiedzUsuńW końcu znalazłam blog z piękną biżuterią, na którym znalazłam dokładne wytłumaczenie jak je zrobić ;)
OdpowiedzUsuńDzięki i od razu zabieram się do zaplatania :)
Cieszę się i życzę wielu wyplecionych makram:D
OdpowiedzUsuńoj nie można tego przegapić. Jeśli mogę wklejam linka na swoim blogu do tej strony
OdpowiedzUsuńJeśli nie pozwalasz - to daj znać a usunę od razu:)
Pozdrawiam:)
Mariolka... - nie ma sprawy:) niech dobrze służy!:)
OdpowiedzUsuńbardzo się ciesze że moglam tu trafić - bransoletki to moja i cóórki pasja:)
OdpowiedzUsuńdzięki za instrukcje:)
Małgosiu cieszę się, że mogę pomóc:)
OdpowiedzUsuńA mnie od początku sznurki skręcają :( nie wiem co źle robię... supełki są ładne tylko pokręcone :(
OdpowiedzUsuńhmmm.. może źle dobierasz sznureczki?:) Trzeba je dobierać naprzemiennie: lewy dołem - prawy górą, lewy górą - prawy dołem. Może dobierasz lewy dołem - prawy górą cały czas? Wtedy się wykręcają:) Czy problem tkwi w czymś innym?
UsuńO! Tego właśnie szukałam : )
UsuńDzięki serdeczne.
Pozdrawiam, Karolina
rewelacyjny instruktaż, ale ja chyba jestem oporna bo nie rozumiem jak wykańczasz. Łączysz końcówki w zwykły supeł i mimo to można regulować objętość bransoletki?
OdpowiedzUsuńNie nie, nie związuję. Na koniec trzeba złożyć końcówki, tak jak na przedostatnim zdjęciu i opleść je innym kawałkiem sznureczka, tworząc taki tunelik, w którym końcówki będą mogły swobodnie się przesuwać, dając możliwośc regulacji. Można to pominąć i związywać sobie końcówki na ręce, ale przez to, jak już sama zauważyłaś, bransoletka nie będzie się regulować:) Mam nadzieję,że pomogłam. Jeśli nie to odezwij się do mnie na maila, to prześlę dodatkowe zdjęcia, aby to lepiej pokazać:)
UsuńPowodzenia!
Ja mam bransoletkę z Apartu z serii Fun Fun robioną w identyczny sposób, i tak mnie "natychło" żeby samej zrobić coś podobnego, no bo dawać 130zł za sznureczek i zawieszke to trochę lipa (swoja dostałam od brata) i dziś tak szukałam po necie i MAM! Jesteś wielka :). Oczywiscie dodaje blog do obserwowanych bo czuje ze to kopalnia pomysłów będzie.
OdpowiedzUsuńMam jeszcze pytania odnośnie tego splotu
1. czy do jej zrobienia nadaje się zwykła mulina czy musi to być coś sztywnego czyli woskowany sznurek lub rrzemyk?
2. moja apartowska ma jeszcze regulowane zapięcie, rozszerza się i zwęrza za pomocą dwóch sznureczków, widzę że tu w komentarzach tłumaczyłaś jak zrobić ten tunelik ale średnio to ogarniam, mogłabym prosić o pomoc :)?
Dzięki za pochwały! Ano właśnie o to chodzi, że czasem można naprawdę sporo zaoszczędzić w ten sposób. No ale gest też się przecież(nawet: przede wszystkim) liczy:) Asiu mulina może jak najbardziej być:) Co do regulowania: jeśli nie pomagają oględziny apartowskiej bransoletki i to, jak opisałam w odpowiedzi powyżej to napisz do mnie maila to wyślę zdjęcia:) (Chyba je w ogóle wkleję na posta:), bo widzę, że ten "tunelik" przysparza trochę problemów)
UsuńBlog super! Turiale też czytelne. Gratuluję! Ale właśnie ten tunelik sprawia mi zagwozdkę. Czy mogę prosić o turial na fusionfox@o2.pl
OdpowiedzUsuńblog genialny:) tez bede sie zabierac za zrobienie takiego cudeńka tylko z tym tunelikiem mało kumam:( możesz i mi na maila to pismem obrazkowym objaścic? babuszkahabibi@wp.pl
OdpowiedzUsuńMam wrażenie, że tylko namieszałam, pisząc wcześniej "tunelik";) Skorygowałam tekst i dorzuciłam dwa zdjęcia pokazujące jak zrobić ten problematyczny supełek;) Mam nadzieję, że już nie będzie problemów.
OdpowiedzUsuńa ja mam pytanie jak można zrobić regulowane zapięcie ale trochę innego typu, coś takiego jak tu: http://www.pakamera.pl/bransoletki-inne-uplotki-nr588420.htm
OdpowiedzUsuńTo akurat są autorskie bransoletki, a każdy ma swój sposób na makramę:) Warto zapytać autorki. Spróbuj zapleść krótki odcinek makramy na złożonych końcówkach.
UsuńBardzo fajny tutek. dzięki!
OdpowiedzUsuńZapraszam do siebie :)
Witaj, Joasiu! Mam takie małe pytanie: czy na "bazę" można wziąć tylko jeden sznurek? Nie zepsuje to efektu?
OdpowiedzUsuńStanowczo nie zepsuje:) Tylko uważaj, aby nie był za cienki:)
UsuńDziękuję za odpowiedź w trzy minuty :D Tak więc niedługo sieć zostanie zalana zdjęciami moich tworów...
UsuńŚwietny tutorial!:o) Prosto, szybko i na temat. Właśnie rorpoczęłam moją przygode z makramą i bardzo mi w tym pomogłaś. Właśnie zrobiłam moją pierwszą bransoletkę:o)
OdpowiedzUsuńSuper! Cieszę się:)
UsuńFajne rzeczy za mala kaske,pomysly bardzo oryginalne,brawo, brawo Malgolka
OdpowiedzUsuńWitam, szukałam w google lampy z koralikami...znalazłam między innymi meble z korzenia i Twój blog - natchnął mnie artystycznie - śmigam dzisiaj po mulinę :)
OdpowiedzUsuńA tutorial jest super - jesteś Wielka :-D
Alicja
Rewelacyjnie to pokazałaś! przegrzebałam moje przydasie i nawet znalazłam kawałek woskowanego sznurka i kilka koralików... i udało się! Jedynym problemem była niezgrabność moich paluchów ale po kilku splotach już poszło. Naprawdę niezwykle czytelny tutek :) Dziękuję :)
OdpowiedzUsuńDodam coś od siebie: można też za każdym razem dawać na przykład lewy górą, a prawy dołem (lub odwrotnie), wtedy uzyska się równie ciekawy spiralny splot. I do tego zamiast supełka na końcu, tego do regulowania, można dać jeszcze jeden koralik ;) Przynajmniej nie ma wtedy obawy, że się rozwiąże, ale warto dobrać odpowiedni koralik, by dziurka nie była za duża, bo wtedy sznurki będą rozsuwać się na dłoni.
OdpowiedzUsuńKatoliszko, jasne - masz rację:D Ja tutaj co prawda pokazałam, że bransoletka jak zaczyna się skręcać, to znaczy, że zrobiliśmy "błąd", ale oczywiście można to śmiało wykorzystywać tworząc właśnie takie spiralne sploty:)
OdpowiedzUsuńCo do koralików - bardzo fajny patent:) Sama też już go wykorzystałam kilka razy:)
Dziękuję za informacje - czytający pewnie skorzystają;)
Dziękuję ! Szukałam długo 'przepisu' na nowy rodzaj bransoletki :)
OdpowiedzUsuńMoja już powstała , co prawda z wełny bo innego materiału nie miałam a muliny nie chciałam do tego używać bo za cienka ... Moja się zakręciła i jest korkociąg , ale trudno i tak jest fajna . Zapraszam do mnie na bloga:
www.mustache-my-style.blogspot.com
Sorka za reklamę :)
hej napisz mi proszę, jakiej grubości sznurka najlepiej użyć zeby bransoletka z koralikami ładnie wyglądał -bo właśnie planuję kupić, ale nie wiem czy 1mm, 1,5mm czy 2mm (1mm nie będzie za cienki?)
OdpowiedzUsuńPS. Za tego bloga to Cię chyba po rękach będę całować ;)
Dzięki;D To zależy jaki efekt chcesz uzyskać, bo pojęcie "ładnie" jest dość względne:) W tej bransoletce użyłam sznurka 1mm i jak widać na zdjęciu splot jest dość wąski. 2mm są z kolei sporo grubsze. Zerknij tutaj na posta KLIK i porównaj bransoletki: niebieski, bordowy i czarny sznurek mają 1mm, brązowy - 2mm. Myślę, że zasada złotego środka (1,5mm) może się okazać na początek najlepsza i sama/sam dojdziesz do wniosku czy sznurek jest dobry czy wolisz raczej cieńszy albo grubszy:)
UsuńWitam.Chciałabym sama zrobić taką bransoletkę.Mam jedno małe pytanko jakiej długości powinny być wszystkie sznurki lub rzemyki?? Nie wiem ile muszę kupić materiału.Serdecznie pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPowyżej jest napisane:) Do tych bransoletek użyłam ok. 100 cm na bazę (cieńszy sznurek) i ok. 120 cm sznurka, którym będziemy oplatać:) Długości są podane z zapasem - na zaś, aby nie zabrakło. Powodzenia!:)
Usuńextra, już się biorę za robotę :)
OdpowiedzUsuńJakiego typu to są sznureczki? bo chyba nie zwykle rzemyki, prawda ? opis bardzo fajny i czytelny :)
OdpowiedzUsuńTo są sznurki bawełniane:) Bransoletkę można też śmiało pleść z muliny, nici lnianych czy cienkich rzemyków:)
UsuńBardzo fajny tutek ;) już robiłam dwie bransoletki i coraz bardziej mi się to podoba ;)
OdpowiedzUsuńPolecam!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńNie mam nerwów do żyłek i muliny, ale to jest genialne!
Napisałaś, że gdy się pomylimy zacznie się wykręcać.
Spróbowałam ciągle robić "lewy" i mam piękną kręconą bransoletkę!
Jeszcze koralik na środek i ok.
Bardzo fajny kursik! skorzystam na pewno. Dziękuję!!
OdpowiedzUsuńwitam serdecznie.
OdpowiedzUsuńjesteś kochana...że sie dzielisz tym co sama wiesz... mało jest takich osób więc jesteś wyjątkowo kochana...buziaczki i wszystkiego dobrego...ola
świetna nieskomplikowana lekcja:) dziękuję i pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńdoskonale czytelny kursik, pozwoliłam sobie zawiesić linka na fb
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Jak zakańczasz splot? Chciałam tylko mocniej zacisnąć i przyciąć końce,ale mi się rozwiązuje. Co zrobić ?
OdpowiedzUsuńZrób na końcu supełek :)
Usuńwielkie dzięki:) w prosty sposób wytłumaczone, jedna już zrobiona, zabieram się za następne
OdpowiedzUsuńTo jest super! Nawet bez żadnych koralików wygląda cudnie. :D
OdpowiedzUsuńSuper! wyszło mi nawet ze wstążką :)
OdpowiedzUsuńŚwietny blog, gratuluję! Bardzo się cieszę, że mogłam go znaleść. :) Jednak chciałabym prosić o pomoc. Czy wiesz, jak wykonać podobne zapięcie? :)
OdpowiedzUsuńhttp://www.dooperelle.pl/index.php?action=product_det&prod_id=18776&kat=39&kat_nad=39&styl=
Dziękuję :) Niestety nie wiem jak to wykonać.
UsuńSzkoda, bo efekt jest naprawdę świetny ._. No nic, będę tutaj dalej zaglądać i szukać inspiracji. :)
UsuńNa podstawie powyższych zdjęć zrobiłam swoja pierwszą bransoletkę! Dziękuję i obserwuję :)
OdpowiedzUsuńFantastyczny tutorial! Trafiłam na Twojego bloga dzisiaj i już Cię uwielbiam :)
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł, dziękuję pięknie! Uwielbiam wszystkie bransoletki z makramy twojego autorstwa. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu. Będę tutaj zaglądać.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Serdecznie,
Laura
Świetna instrukcja :)
OdpowiedzUsuńZapraszam na mojego bloga :)
http://www.zakreconykoralik.eurosap.pl/
super po zobazeniu tej instrukcji orazu wzięłam się za robienie tej bransoletki. Efekt fantastyczny
OdpowiedzUsuńprzepraszam za błędy ale szybko pisałam
UsuńDzięki za ten i drugi bransoletkowy tutorial :) Dzięki nim mogłam sama stworzyć bransoletek kilka. Wrzuciłam linka do tych tutoriali u siebie na blogu :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam, jestem Panem i chcial bym zrobić taką bransoletke dla dziewczyny, tylko ze z... rzemienia, da rady? Mogą byc jakies problemy? Z gory dziekuje za pomoc ;)
OdpowiedzUsuńPewnie, że da radę:) Proponuję wziąć okrągły rzemień. Bransoletka może być trochę sztywna, ale wiadomo - rzemień się wyrobi ;)
UsuńNo właśnie nie znalazlem, i zamowilem kwadratowy...
UsuńPrzyznam szczerze, że nie próbowałam z kwadratowego, ale powinno być ok :) Daj znać jak wyszło!
UsuńWyszła bardzo dobrze, tylko nawaliłem z końcami i regulacją... ale to nic strasznego ;) największym problemem było to że rzemyk się rozciąga... i jak za mocno naciągnąłem gdzieś to widać teraz tego efekty, przez to jest minimalnie poodginany w różne strony... XDD Dzięki za poradnik, jest naprawdę świetny! ;)
UsuńPozdrawiam, Rafał :D
Gratuluję i cieszę się, że mogłam pomóc! Dziewczyna pewnie nie zauważy niedociągnięć - ręcznie robione prezenty mają zawsze większą wartość ;)
UsuńOk ;)
OdpowiedzUsuńCudasne! :* Pozdrawiam serdecznie! Oliwia
OdpowiedzUsuńPS. Obserwuje! <3
Bardzo dziękuję za podpowiedź jak zrobić super bransoletkę dzisiaj troszkę ćwiczyłam na białym sznurku jutro ruszam po zakupy kolorowe
OdpowiedzUsuńKochana, super tutorial! Troche się już bawię makrama, a po tym wpisie chciałabym też sprobowac zaplesc sobie taką beansoletke! :) powiedz mi tylko gdzie dostać takie koraliki?
OdpowiedzUsuńposzukaj w sklepach internetowych z półproduktami do robienia biżuterii - ja od dawna nie robię biżuterii i nawet nie wiem jakie sklepy są na chwilę obecną godne polecenia ;)
Usuń