Lekcja 10: rodzaje zamków błyskawicznych i sposoby ich wszywania

20:23


Zamek błyskawiczny stanowi dla wielu początkujących osób wysoką poprzeczkę. Pokażę Wam dziś jak rozróżniać zamki, by móc je jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb, a także jak bez problemu wszyć każdy z ich rodzajów!

Historia zamka błyskawicznego sięga już niemal 100 lat! Używane przez nas suwaki działają według rozwiązania pomysłu szwedzkiego inżyniera Gideona Sundbacka, który uzyskał na nie patent w 1917 r. Początkowo zamki jego pomysłu wykorzystywano w odzieży lotniczej. Od tamtego czasu w zakresie rodzajów zamków i ich zastosowań zmieniło się wiele. Wyobrażacie sobie noszenie wyłącznie spodni bez rozporków i walizki na guziki? ;)  

Obecnie zamki możemy podzielić najogólniej na: metalowe i zamki z tworzywa sztucznego (głównie plastik), które z kolei dzielimy na: zamki spiralne, kostkowe i kryte. Każdy rodzaj zamków możemy zakupić w różnych rozmiarach - najczęściej są to zamki o numerach #3 i #5, oznaczających mierzoną w milimetrach szerokość łańcucha spinającego (zarówno metalowego i plastikowego).   

ZAMKI PLASTIKOWE 

Zamki spiralne - spotkacie je przede wszystkim w bluzach, swetrach, kurtkach, kosmetyczkach, piórnikach, torbach, kieszeniach w odzieży i dodatkach. Łańcuch spinający tworzy wpleciona w taśmę suwakową plastikowa spiralka (na zdjęciu poniżej możecie ją zobaczyć - wyprułam ją specjalnie dla Was w czarnym zamku). Najbardziej popularne są rozmiary #3 (kieszonki, małe kosmetyczki, portfele, pościel), oraz #5 (bluzy, pokrowce, ja używam ich w szytych przeze mnie nerkach, kosmetyczkach oraz torbach). Szersze zamki możemy wykorzystać w kurtkach lub płaszczach.  

Zamki kostkowe - łańcuch spinający tworzą dwa rządki pojedynczych kostek wtopionych w taśmę suwakową. Zamki te stosuje się najczęściej w odzieży i dodatkach sportowych. 

Zamki kryte - od razu zauważycie, że mają inną budowę, ich łańcuch spinający schowany jest pod spód taśmy suwakowej - wszywając ten zamek uzyskujemy bardzo estetyczne wykończenie, w czym pomocna jest specjalna stopka (czytaj poniżej). Zamki można kupić w jednym rozmiarze. Przy odpowiednim dobraniu koloru zamka można uzyskać niewidoczne zapięcie. Zamki tego typu używane są najczęściej w odzieży damskiej: sukienki, spódnice, dopasowane bluzki, spodnie.   


ZAMKI METALOWE

Ich budowa przypomina zamki kostkowe, przy czym ząbki wykonane są z metalu. Spotkamy je w kurtkach, płaszczach, obuwiu, torebkach, portfelach, a także w większości rozporków. Metalowe ząbki spotkamy w różnych opcjach kolorystycznych: nikiel, mosiądz, złoto, srebro, miedź. 


DODATKOWE OPCJE

Zamki możemy kupować także w różnych wariantach:
- jedno- lub dwusuwakowe (stosowane np. w kurtkach, śpiworach),
- rozdzielcze (pozwalające bez problemu rozpinać i zapinać zamek, np. w bluzach, kurtkach) lub nierozdzielcze (zakończone z jednej strony maszynowo, wszywane np. w rozporki czy torby),  
- z suwakiem non lock (bez blokady) lub auto lock (mają mechanizm zabezpieczający suwak przed otwarciem - często są to widoczne od spodu ząbki blokujące; dzięki temu nie rozpinają się nam rozporki). Suwaki non lock mają często półokrągłe zakończenie, auto locki - prostokątne. Co wybrać na początek?

Jeśli jesteś początkującą osobą odłóż lepiej szycie metalowych zamków i zamków kostkowych na później, aż zdobędziesz wprawy. Na twardych ząbkach łatwo możesz połamać wiele igieł, a wybitego ząbka już nie naprawisz (co pewnie wiele z Was zna po sobie i rozwalonych zamkach w kurtkach). Idealne na początek będą zamki spiralne - są miękkie, możesz bez problemu przeszywać je w poprzek na maszynie, a wachlarz ich zastosowań jest olbrzymi! Dodatkowo zachęcam też do próbowania sił w zamkach krytych - efekt profesjonalnego wykończenia naprawdę nie jest taki trudny do osiągnięcia! 

Jak już pisałam w poście na temat akcesoriów krawieckich: możesz zwojować świat używając wyłącznie trzech rodzajów stopek. Pokażę Wam jak za pomocą tych stopek wszyć zamek i jaki efekt możecie uzyskać. Który efekt i sposób będzie dla Ciebie najlepszy? Ocenisz sam/a.    

od lewej: stopka uniwersalna, półstopka/stopka do zamków, stopka do zamków krytych
WSZYWANIE ZAMKA SPIRALNEGO PRZY POMOCY STOPKI UNIWERSALNEJ

Do wszywania zamków trzeba mieć sporą dawkę cierpliwości i pokory. Zanim wszyjesz zamek przyfastryguj go do materiału lub przytwierdź szpilkami (wbij je w poprzek, aby maszyna mogła gładko po nich przeszyć materiał i nie blokować się o ich główki). 

 

Układamy taśmę suwakową prawą stroną do prawej strony materiału. Fastrygujemy lub szpilkujemy i szyjemy. Zamek możesz wszyć od strony materiału lub suwaka - jak Tobie wygodniej. Wybierając stopkę uniwersalną szyjesz w dość dużej odległości od łańcucha spinającego. Krawędź stopki prowadź bezpośrednio przy nim (wyczujesz go, jego wysokość stanowi dobrą barierę i nie pozwoli Twojej stopce "wjechać na niego do góry"). Jeśli możesz pozycjonować igłę ustaw ją jak najbliżej krawędzi (na zdjęciu poniżej mam igłę przesuniętą maksymalnie w lewą stronę).


Po przeszyciu odwracamy materiał i przeszywamy po wierzchu. Powtarzamy czynność z drugiej strony zamka.


WSZYWANIE ZAMKA SPIRALNEGO PRZY POMOCY PÓŁSTOPKI

Półstopka nazywana jest często stopką do wszywania zamków. Jej budowa pozwala nam szyć w bliższym dystansie do łańcucha zamka niż stopka uniwersalna. Możemy ją mocować w maszynie zależnie od tego, czy będziemy szyć z lewej lub prawej strony. Ja poniżej szyję po lewej stronie stopki, igłę mam ustawioną centralnie. 


Podobnie jak w przypadku zwykłej stopki: odwracamy materiał i przeszywamy po wierzchu. Powtarzamy czynność z drugiej strony zamka. Zwróć uwagę i ile głębiej jest wszyty zamek i jak blisko krawędzi możesz przeszyć materiał przy pomocy tej stopki.


WSZYWANIE ZAMKA KRYTEGO PRZY POMOCY STOPKI DO ZAMKÓW KRYTYCH

Największą trudność w tym przypadku stanowi dobre przyłożenie i przyfastrygowanie zamka. Przykładamy prawą stronę taśmy do prawej strony materiału, jak widać to na zdjęciu poniżej. Po przyfastrygowaniu sprawdź czy na pewno dobrze wszyłeś/aś zamek - zapnij go i rozepnij. 

  
Stopka do wszywania zamków krytych ma zupełnie inną budowę niż dwie powyższe stopki: jest zbita (osobiście nazywam ją czołgiem), na spodzie ma dwa rowki służące do prowadzenia zamka podczas szycia - nie użyjesz jej w żadnym innym celu. Rowki te delikatnie odginają łańcuszki spinające, dzięki czemu możemy szyć bezpośrednio wzdłuż nich uzyskując estetyczne wykończenie. Wsuń w jeden rowek (w zależności, z której strony szyjesz) ząbki zamka. Igła w pozycji środkowej i szyjemy, stopka robi robotę za Ciebie!


I druga strona, drugi rowek. I gotowe! Odwróć i przeprasuj materiał.


Zwróć uwagę jak blisko możesz poprowadzić dzięki tej stopce szew! Po odwróceniu zamek jest niewidoczny!


Jak widzicie wszywanie zamków daje nam masę możliwości i efektów i pozwala na sporo manewrów. Suwaków naprawdę nie trzeba się bać (nie martw się jeśli kilka pierwszych Ci nie wyjdzie - wiele osób nawet nie próbuje i ucieka przed takimi próbami!), a umiejętność ich wszywania otworzy Ci nowy rozdział w szyciu: torby, kosmetyczki, etui, pokrowce, poszewki, spódnice z karczkami, dopasowane sukienki, a w dalszej perspektywie spodnie, ba - płaszcze i żakiety! Spróbuj, nie pożałujesz. Rzuć jeszcze raz okiem na trzy sposoby uzyskane przy pomocy różnych stopek - który będzie dla Ciebie najlepszy? Powodzenia!  

1: zamek kryty + stopka do zamków krytych
2: zamek spiralny #5 + półstopka
3: zamek spiralny #5 + stopka uniwersalna
Jeśli opanujesz podstawy wszywania zamków moje tutoriale stoją przed Tobą otworem! Możesz bez problemu uszyć z wykorzystaniem suwaka:
- kosmetyczkę/kopertówkę - KLIK
- kombinezon dla dziecka - KLIK

lub zainspirować się moimi przeróbkami na: 
- recykling bluzy - KLIK
- recykling swetra - KLIK

Pamiętaj: ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

- - - - ✂️- - - -

Jeśli uważacie ten post za pomocny - będzie mi bardzo miło jeśli dacie mi o tym znać i /lub podzielicie się nim z osobami, które go potrzebują. "Kurs szycia" jest dla Was - mam nadzieję, że pozwoli Wam rozwinąć Wasze umiejętności i nabierzecie chrapki na więcej szycia w Waszym życiu!

WAŻNE: na chwilę obecną to ostania lekcja kursu, po której robię sobie przerwę. Jestem otwarta na Wasze propozycje - jeśli powinnam rozwinąć któryś z tematów bardziej lub coś pominęłam to z chęcią będę kontynuować lekcje, dajcie tylko znać! 

Przegląd wszystkich lekcjiKLIK

Pozdrowienia serdeczne,
Wasza Joanka Z.

You Might Also Like

30 komentarze

 1. Super! Dzięki za klarowne wyjaśnienia i za słowa zachęty - biorę się właśnie za mój pierwszy zamek i po przeczytaniu Twojego posta poczułam się jakoś tak pewniej:). Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia! W razie trudności (których oczywiście nie ma co zakładać!) - pisz śmiało :)

   Usuń
 2. Ale super! :D
  You are my hero! <3

  OdpowiedzUsuń
 3. rzeczywiście ten kryty teraz już nie wydaje się tak trudny, tylko trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią stopkę... A w następnej kolejności zamawiam kurs tapicerowania, bo utknęłam w trakcie odnawiania fotela :( szkoda, że to już koniec serii, bo bardzo mnie zmotywowałaś do działania, rady z kursu szycia wykorzystałam w praktyce rozliczając się ze swoimi zapasami w cyklu "Po co to kupiłam?!"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stopki są dostępne w pasmanteriach, może ma ktoś znajomy - teraz prawie każda maszyna jest wyposażona w taką stopkę w "pakiecie startowym", znajdziesz/kupisz/zdobędziesz bez problemu! Działaj, bardzo się cieszę, że kurs jest przydatny! To nie koniec, z chęcią wrócę, tylko potrzebuję przerwy, bo regularne przygotowywanie wpisów troszkę mnie wypompowało. A odnośnie mebli - nigdy nie tapicerowałam na poważnie, mój poziom kończy się na chwilę obecną na pufie, reszta byłaby improwizacją ;)

   Usuń
  2. tak, wiem że nie ma problemu z zakupieniem takiej stopki w pasmanteriach w Polsce, ale od kilku miesięcy mieszkam w Niemczech, i niestety "stopka do wszywania zamków krytych" jeszcze przerasta moje umiejętności językowe ;) ale niedługo będę kilka dni w Polsce, więc poszukam :)

   Usuń
 4. Suuper Dziekuje za ten post !!! :) Moze dzieki niemu zaczne szyc poszewki z zamkiem :)
  Rowniez pragne podziekowac za lekccje szycia torby ,siatki dwustronnej :)) Efekt mozesz zobaczyc u mnie jak znajdziesz chwilke :)) Dziekuje i na pewno jeszcze takie torby powstana u mnie :) Pozdrawiam :)
  http://aguska31.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie! życzę kolejnych, owocnych uszytków :) Poszewki przy torbie to pestka, serio!

   Usuń
 5. Uwielbiam stopkę do zamków krytych i same zamki kryte - póki co inne mogłyby dla mnie nie istnieć ;) Ale wiadomo, że to tylko póki co

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja rzadko wszywam zamki kryte i są dla mnie zawsze miłą odskocznią ;)

   Usuń
 6. Anonimowy24/10/16

  Joanko! Straszna szkoda, że kurs się już kończy, bo był świetny. Z utęsknieniem czekałam na każdy wpis i czytałam z wypiekami na twarzy usiłując odtworzyć to co napisałaś.
  Może mogłabyś jeszcze napisać tekst o trikach na wykończanie ubrań w środku bez overlocka? Przy pomocy zwykłej lidlowej maszyny. Wtedy przerabianie ubrań z lumpa stałoby przede mną otworem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs się nie kończy, nastąpi tylko mała przerwa aż zregeneruję komórki, by nie doszło do wypalenia materiału ;) Cieszę się, że wpisy były pomocne i mam nadzieję, że będą nadal! Odnośnie wykończeń - to jest dobry pomysł na post! Wstępnie napiszę tylko, że najprostsze jest obrzucanie zygzakiem (była o tym mowa w poście na temat tego ściegu, to naprawdę wystarczy; wszystkie moje ubrania obrzucałam w ten sposób w pierwszych latach szycia na wzór mojej mamy i babci) lub użycie ściegu owerlockowego :)

   Usuń
 7. Agnieszka29/10/16

  Zamek kryty już nie taki straszny, dzięki. :) Dobry pomysł wyżej o tych wykończeniach, jeśli miałabyś czas kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że udało mi się rozpędzić demony zgromadzone wokół wyobrażenia na temat wszywania zamka krytego! :) Napiszę taki post, chętnie! Dziękuję Wam Dziewczyny za podsunięcie pomysłu, dopisuję do listy!

   Usuń
 8. Bardzo konkretnie przekazane informacje, a to lubię. Przydatne porady w jednym miejscu:) Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dziękuję za całą akademie:) dwa ostatnie wpisy plus o czyszczeniu maszyny to dla mnie nr 1. Obecnie lezew łóżku i się kuruje ale mam silne postanowienie że jak wydobrzeje, a ojej dziecko w tym czasie nie zacznie chorować to koniec tygodnia wyciągam maszynę i próbuje lamówki i zamka.
  Lamówki na prostym się tak bardzo nie boję ale nie wiem jak się będzie zachowywać np na okrągłym dekolcie? A może masz inny pomysł jak wykończyć bluze reglan dla dziecka? Albo bluze na zakładki tak jak body dla dziecka?
  Te wykończenia są moja zmorą. Uszyje spodnie dresowe i nie mogę ładnie, prosto wykończyć bo nawet gumę jakoś krzywo wszywam. A surowe zakończenia bez obróbki mi się nie podobają....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki! A do wykończeń dzianin proponuję użyć ścieg elastyczny. Maszyna domowa nigdy nie pozwoli na profesjonalne wykończenia jakie daje nam overlock i trzeba się z tym pogodzić ;)

   Usuń
 10. zamki tak jak guziki to jak dla mnie na razie czarna magia, ale może po lekcji pójdzie mi lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Opis jasny i przystepny z pomocnymi zdjeciami...jeszcze nie probowalam wszywac zamka- balam sie, ale teraz wydaje sie ze dam rade :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma czego się bać - próbuj! :)
   Jak już człowiek się przełamie to idzie z górki!

   Usuń
 12. Dziękuję za instrukcje, są bardzo przydatne. Właśnie uczę się szyć i cieszę się, że trafiłam tutaj:) Szczególnie wpis jak rozszyfrować wykroje z Burdy trafił do mnie, bo to o mnie;), mam obłęd w oczach kiedy patrzę na tę plątaninę kresek. A jutro skorzystam z instrukcji jak uszyć kosmetyczkę i jeszcze się tutaj rozejrzę:). Pozdrawiam serdecznie! Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę - rozgość się :) Miłego buszowania! Powodzenia i wielu efektów! :)

   Usuń
 13. Anonimowy9/10/17

  Czy z zamka dwusuwakowego da się zrobić jednosuwakowy, bez konieczności jego wymiany? Chodzi o kurtkę dziecięcą, córka nie radzi sobie z aktualnym zamkiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od zamka, ale zakładając, że to zamek spiralny - to tak! :)

   Usuń
 14. Anonimowy1/5/18

  Początek zamka widać a koniec? Jak wyglæda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cenna uwaga - są dwa rodzaje: rozdzielcze (takie jak w kurtkach i bluzach, otwierają się) i nie rozdzielcze (są zgrzane na końcu - są używane tam, gdzie nie istnieje potrzeba zupełnego rozdzielania/otwierania ich - np. w torebkach, rozporkach, sukienkach.

   Usuń
  2. No mnie właśnie interesuje jak wszyć dolną końcówkę zamka krytego. Przy zwykłym zamku przeszywamy całość wzdłuż zamka po wierzchu to i dołem można przejechać ale jak to zrobić przy krytym zamku?

   Usuń
  3. Zamek wszywamy tak głęboko, na ile pozwoli nam pozostawiony na niego otwór w tkaninie - jeśli uda się wszyć go do samego końca (do zakończenia zamka, stopionej ze sobą końcówki), to super, jeśli nie to podszywamy brakujący kawałek ręcznie. W miejsce gdzie kończy się wszycie zamka trudno dotrzeć stopką - dół zawsze wykańczam ręcznie :)

   Usuń

Facebook